آداپتور سوئیچینگ

انواع آداپتور شامل سوئیچینگ، ترانسی و صنعتی

انواع آداپتور سوئیچینگ

آداپتور در انواع آداپتور سوئیچینگ،ترانسی و صنعتی ارائه می شود، که ولتاژ برق مورد نیاز دیگر دستگاه های الکترونیکی را با کاهش و یا افزایش ولتاژ برق شهری تامین می کند.و بسته به نوع آن AC و یا DC جریان مستقیم را به متناوب و برعکس تبدیل میکند. که هریک برای کاربرد های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

آداپتور

ADAPTER

آداپتور چیست؟

Adapter یا معادل فارسی آن مبدل الکتریکی، وسیله ای که جریان متناوب برق با ولتاژ بالا را به جریان مستقیم با ولتاژ پایین تبدیل می کند. آداپتورهای جریان متناوب برای تأمین انرژی دستگاه های الکترونیکی که منبع تغذیه داخلی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع آداپتور وسیله یا منبع تغذیه‌ای است که می تواند برق با ولتاژ بالا را کاهش دهد و پایین آورد تا برای دیگر دستگاه‌های الکترونیکی قابل استفاده شود. منبع تغذیه الکتریکی داخلی و آداپتورها دارای ساختاری مشابه هستند.

آداپتورها ولتاژ برق متناوب یا همان AC شهری که ۲۲۰ ولت است را به ولتاژ مستقیم DC پایدار ماندن ولتاژ برقی که باطری دارد تبدیل کند. در واقع ولتاژ بالای AC را به عنوان ورودی از طریق دوشاخه‌ای که دارد دریافت می کند و سپس به ولتاژ DC کاهش یافته تبدیل می نماید و طبیعتا از آن‌جایی که می توان همواره از آن بهره برد و هزینه‌ی ویژه‌ای ندارد، به همین دلیل آداپتور ها از نظر اقتصادی بصرفه تر از باطری میباشد. در آداپتور ها دو مولفه ولتاژ و شدت جریان وجود دارد که در انواع ولتاژ های ۳ ولت تا ۴۸ ولت با شدت جریان‌هایی از ۳۰۰ میلی‌آمپر تا ۵۰ آمپر باشد.

ساختار داخلی آداپتور

اکثر آداپتورها که برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می‌شوند و به‌عنوان منبع تغذیه لوازم الکترونیکی که دارای منبع تغذیه درونی نیستند بهره برده می‌شود. از لحاظ ساختاری دارای یک مدار داخلی، که یک ترانسفور برای تبدیل ولتاژ بالا به ولتاژ پایین، تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم، فیلترینگ، تبدیل امواج و مهار جریان الکتریکی را در خود جا داده‌اند. در واقع در داخل آداپتور یک ترانسفرمر برای تبدیل نمودن ولتاژ بالا به ولتاژ پایین ، یک تبدیل کننده جریان متناوب به یک جریان مستقیم و پالایه‌ها و تبدیل کننده امواج و نیز در آخر هم کنترل کننده یک جریان الکتریکی را هم در درون خود قرار داده ‌اند.

کاربرد آداپتور ها

 بسیاری از دستگاه های الکترویکی مانند تلفن همراه، تبلت و غیره، به دلیل  داشتن قطعات ظریف و حساس،قادر به استفاده مستقیم از جریان برق شهری ۲۲۰ ولت که از نوع متناوب AC است، نیستند و نیاز به ولتاژ DC دارند. لذا مبدلی باید وجود داشته باشد که این امکان تبدیل ولتاژ را برای اینگونه دستگاه های ظریف، فراهم کند و به اصلاح، این سازگاری را ایجاد کند. دستگاه هایی که فاقد منبع تغذیه داخلی هستند، فقط به کمک آداپتور، قابل استفاده هستند و بدون آن، عملاً هیچ کارایی ندارند.

حراج
داغ

آداپتور لب تاپی ۱۲ ولت ۵ امپر

۹۰,۰۰۰ تومان ۷۰,۰۰۰ تومان
حراج

پاور سوئیچینگ ۱۲ ولت ۳۰آمپر فن دار

۲۴۵,۰۰۰ تومان ۲۱۰,۰۰۰ تومان

بهساز الکترونیک به عنوان یکی از اولین تولید کننده و ارائه دهنده در زمینه لوازم روشنایی، پرژکتور، انواع چیپ ال ای دی و درایور ال ای دی و همچنین انواع آداپتور و ریسه  به طور تخصصی فعالیت می کند. برای دریافت اطلاعات و یا خرید عمده محصولات بهساز الکترونیک با مشاورین ما تماس بگیرید.

۰۲۱۳۳۹۶۰۶۱۱ – ۰۲۱۳۶۰۵۹۶۴۲ – ۰۲۱۳۶۶۱۹۰۳۸

مولفه های مهم در خرید آداپتور

اآداپتور ها دارای دو مولفه ی بسیار مهم به نام ولت و آمپر می باشد. به این معنا که در هنگام خرید آداپتور لازم است که حتما به ولتاژ دستگاه که معمولا با V و شدت جریان خروجی یا همان آمپر که با mA یا A نشان داده می‌شود، توجه شود. هرچند مولفه‌های دیگری نیز که دارای اهمیت هستند وجود دارد که شامل شدت فرکانس کارکرد، نوع و اندازه فیش است. برای دستگاه‌های حساس باید آمپر و به ویژه ولتاژ خروجی آداپتور منبع تغذیه دقیق و یکسان باشد. البته این موضوع برای بیش‌تر دستگاه‌ها آمپر بالاتر مشکل خاصی ندارد و دستگاه به اندازه‌ی نیاز خود جریان می‌کشد. در واقع بالاتر بودن شدت جریان برای دستگاه مشکل ساز نیست و فقط باید آداپتوری با ولتاژ برابر با ولتاژ مورد نیاز دستگاه ولی آمپر بالاتر را برای دستگاه خود خریداری کنید. هر اندازه مصرف کننده‌ی برق بزرگتر و تعداد بیش‌تری از همان دستگاه به آداپتور متصل گردد باید شدت جریان یا آمپر آداپتور نیز بالاتر برود.

آمپر

هر دستگاهی نیاز به میزانی مشخص از شدت جریان دارد. آمپر آداپتور معمولا بین ۱۲ میلی آمپر تا ۳۰۰ آمپر می باشد، همانطور که قبلا نیز اشاره شده بهتر است که شدت جریان را بالاتر از شدت جریان مورد نیاز دستگاه در نظر بگیرید، که افت شدت جریان در برخی از انواع آداپتورهای تاثیری بر عمر دستگاه و منبع تغذیه نگذارد وآسیبی به دستگاه وارد نشود.

ولتاژ

آداپتورها می توانند ولتاژ ۱۱۰ ولت تا ۲۴۰ ولت به ولتاژ خروجی از ۳ تا ۴۸ ولت تبدل کنند. ولتاژ خروجی بسته به نوع دستگاهی که قرار است از این آداپتور استفاده کند متفاوت می باشد. نکته بسیار مهم در هنگام خرید آداپتور این است که معمولا میزان ولتاژ باید دقیق در نظر گرفته شود و زیرا دستگاه های الکترونیکی گوناگون به میزان ولتاژ ورودی حساس هستند.

نوع و اندازه فیش آداپتور

 از دیگر نکات مهم در هنگام خرید آداپتور، نوع و فیش آداپتور می باشد. نوع و اندازه فیش‌ های آداپتور معمولا در وسایل گوناگون متفاوت می باشندو می توانند سایز های گوناگونی داشته باشند. البته معمولا برای اکثر آداپتورها یک استاندارد مشخص وجود دارد اما برخی از دستگاه‌های الکترونیکی دارای ورودی مادگی کوچکتر یا بزرگ‌تری از حالت استاندارد هستند یا اینکه منفی وسط هستند. حتما این موارد را  باید در هنگام خرید آداپتور در نظر گرفته شود.

انواع آداپتور ترانسی
آداپتور_سوئیچینیگ
آداپتور و سوئیچینیگ

انواع آداپتور

وسیله ای جهت کنترل و تغییر ولتاژ برق دیگر وسایل مورد استفاده قرار میگیرد. برق شهری یک طرف وارد شده،بسته به نوع آن ولتاژ برق ورودی تغییر داده می شود.البته آداپتور ها نوع جریان برق را نیز می توانند تغییر دهند. که در آداپتور DC، جریان متناوب به جریان مستقیم و آداپتور AC،جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدل می کند. آداپتور ها در سه نوع متفاوت تولید می شوند:

آداپتور سوئیچینگ

 • مناسب برای کاربرد های خانگی
 • کم وزن و کوچک
 • ولتاژ بسیار دقیق و با کیفیت

آداپتور ترانسی

 • پرکاربرد
 • شدت جریان دقیق
 • ولتاژ نادقیق تر

آداپتور صنعتی

 • نویزگیر بسیار با کیفیت و پر قدرت
 • ولتاژ بسیار دقیق و با کیفیت
 • استفاده از خنک کننده
دسته اول یعنی آداپتورهای سوئیچینگ معمولا بردهای الکترونیکی هستند، که در درون یک عایق پلاستیکی قرار گرفته که به دلیل امنیت بالا برای کاربردهای خانگی بصورت منابع تغذیه رومیزی یا بین راهی یا آداپتورهای دیواری مورد استفاده قرار میگیرند. این آدپتورها معمولا نسبت به سایر انواع اندازه و وزن کم‌ی داشته و ولتاژ صاف و دقیق‌تری را به کاربر ارائه می‌هد هرچند شدت جریان یا آمپر آن معمولا کم‌تر مقدار قرار گرفته برای آن است. دسته دوم آداپتور ترانسی و منبع تغذیه های ترانسی می باشند که از منابع پُرکاربرد می باشند.معمولا دارای اندازه‌ی بزرگ‌تر و وزن بیش‌تر است و به صورت دیواری در شدت جریان‌های پایین و دقیق‌تر و نسبت به آداپتور سوئیچینگ‌ ارائه و عرضه می کنند. هرچند این دسته از آداپتور ها، ولتاژ دقیق و پایدار مدل سوئیچینگ را ندارد.آداپتورهای صنعتی معمولا درون محفظه ای از جنس فلز مستحکم بوده و از مقاومت بالایی برخوردار است که شدت جریان های بالاتری را به کاربر ارائه می دهند. این دسته از منابع تغذیه دارای خروجی سوئیچینگ هستند و معمولا شدت جریان های بالاتری را نسبت به آداپتورهای خانگی و غیر صنعتی ارائه می دهند. خروجی و ورودی برق آن ها معمولا به صورت ترمینال و فیش های ترمینالی است و خبری از فیش و .. دوشاخه نیست. همچنین در شدت جریان های بالا معمولا این دستگاه ها مجهز به فن خنک کننده هوشمند هستند. همچنین منبع تغذیه صنعتی سوئیچینگ در برابر رطوبت و آب و .. مصونیت ندارد و باید حتما در جای خشک به‌کارگرفته شود. این دسته می تواند دارای شدت جریان بسیار بالاتر بوده و بازده انرژی بالاتری را ارائه دهد.

شرکت بهساز الکترونیک ضمن ارائه انواع آداپتور سوئیچینگ، صنعتی همچنین ترانسی، در زمینه لوازم روشنایی از جمله انواع پرژکتور ها و درایور ال ای دی فعالیت می کند. برای دریافت مشاوره و یا خرید عمده محصولات بهساز الکترونیک با کارشناسان ما در تماس باشید.

۰۲۱۳۳۹۶۰۶۱۱ – ۰۲۱۳۶۰۵۹۶۴۲ – ۰۲۱۳۶۶۱۹۰۳۸

برتری‌های آداپتورهای سوئیچینگ در برابر دیگر آداپتور ها

Switching
Adapter

آداپتورها در انواع آداپتور سوئیچینگ، ترانس و صنعتی عرضه می شوند. چگونگی کارکرد هرکدام از این آداپتور و نوع کاربرد آنها قبلا توضیح داده شده است:

آداپتور سوئیچینگ به صورت کلی دارای وزن و اندازه کم تری در برابر  دیگر آداپتور ها هستند. دلیل این امر حذف ترانسفورماتور فرکانس پایین است که البته باعث می شود دمای کم‌تری نیز تولید شود. با این شرایط حمل و نقل و جابه‌جایی آن‌ها در برابر ترانسفورماتورها ساده‌تر است.
ویژگی اصلی آداپتورهای سوییچینگ در مقایسه با دیگر آداپتورها، کیفیت ولتاژ خروجی می باشد. ولتاژ خروجی این نوع از آداپتورها رگوله بوده و میزان ولتاژ خروجی به میزان ولتاژ ورودی وابسته نمی باشد. این مورد در تغذیه قطعات حساسی مانند led نقش بسیار مهمی دارند، همچنین با وجود فیلترهای مختلفی که در مدار این آداپتورها مورد استفاده قرار گرفته نویز روی خروجی حذف شده که این موضوع این آداپتورها را تبدیل به بهترین گزینه برای دوربین های مداربسته می نماید.

آداپتورهای سوئیچینگ به دلیل کاهش ولتاژ خروجی یافته، معمولا بسیار امن هستند. در بیش‌تر موارد ولتاژ خروجی بسیار پایینی دارند که این مورد باعث می‌شود خطرات جانی برای انسان‌ها و کاربران خود نداشته باشند.

 • آداپتورهای سوئیچینگ ولتاژ دقیق‌تر و پایدارتری را ارائه می دهند به همین دلیل عملکرد بهتری نسبت به سایر آداپتور ها دارند.
 • آداپتور سوئیچینگ‌ دارای بازده بیشتر و توان مصرفی کم‌تری نسبت به دیگر انواع منابع تغذیه دارند.
 • آداپتور های ترانسی معمولا شدت جریان دقیق‌تر یا کاهش آمپر کم‌تری را به کاربر ارائه می دهند و قیمت بالاتری دارند.
 • ترانس ها معمولا بازده انرژی کم‌تری در برابر سوئیچینگ ها دارند ( راندمان سوئیچینگ ها معمولا بالاتر از ۸۷% است )
 • جای‌گزینی ساده‌ی این دستگاه نیز از دیگر موارد مهم است. برعکس دیگر منابع تغذیه آداپتورها معمولا از طریق فیش نری آداپتور خروجی ولتاژ خود را به کاربر ارائه می‌دهند و در صورت خرابی کاربر می‌تواند تنها با در نظر گرفتن ولتاژ و شدت جریان آمپر دقیق، اقدام به خرید آداپتور جدید کرده و آن را جایگزین کند. 

آداپتورهای سوییچینگ از مجموعه ای از قطعات الکترونیکی ساخته شده اند که کیفیت هر یک از این اقلام می تواند تاثیر زیادی در کیفیت آنها داشته باشد. در صورت بروز اشکال در هر یک از این اجزا کل مجموعه دچار اشکال میگردد. بنابراین لازم است هنگام تهیه کالا به کیفیت این قطعات و همچنین نحوه مونتاژ آنها دقت فرمایید
معمولا  آداپتورها سوئیچینگ بصورتهای ذیل در بازار ارائه می شوند:


برد تغذیه سوئیچینگ

این نوع آداپتور بصورت برد الکترونیکی ارائه میشود، که این بردها عموما در داخل دستگاه های الکترونیکی به عنوان تغذیه نصب و استفاده میشوند. مانند تغذیه گیرنده های دیجیتال


آداپتورهای دیواری 

در این مدل، برد الکترونیکی در داخل باکس دارای دوشاخه (مشابه شارژر موبایل) قرار میگیرد، که سیم خروجی آن قابلیت اتصال به مادگی را داراست.


آداپتورهای بین راهی یا رو میزی آداپتورهای رومیزی 

 این نوع از آداپتور سوئیچینگ در داخل یک باکس قرار گرفته و یک سیم و دوشاخه برق به عنوان ورودی و یک سیم خروجی دارد.


آداپتورهای فلزی، آداپتورهای صنعتی و یا آداپتورهای پانچی

برد الکترونیکی داخل یک جعبه فلزی قرار داده می شود و دسترسی به ورودی و خروجی از طریق ترمینال قرار گرفته شده بر آن امکانپذیر است.

مزایا و معایب استفاده از آداپتور

در هنگام استفاده از هر وسیله ای، در کنار مزایا یکسری معایب هم نیز وجود دارد که آدپتور ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. از مزایای آداپتور ها می توان به حمل آسان آنها به دلیل داشتن اندازه و وزن کم، تعویض آسان آنها در صورت خرابی و از دست دادن کارایی و امنیت بالا آنها به دلیل ارائه ولتاژ که برای سلامتی انسان مضر نمی باشد و همچنین کاهش خطر برق گرفتگی، می توان اشاره کرد. اما از معایب برخی آداپتور ها می توان به ایجاد صدا و نویز که به دلیل روشن نمودن اتصال کوتاه میان نوبت، آسیب دیدن  به صورت جرئی، ولتاژ جریان بصورت ناپدار و شکسته شدن ترشه رخ می دهد و داغ شدن بیش از حد در هنگام استفاده اشاره کرد.

 •  

خرید آداپتور سوئیچنگ، ترانسی، صنعتی

قبل از خرید آداپتور باید به این نکته توجه داشت که آداپتور با ولتاژ نامناسب می تواند منجر به آسیب جدی به وسیله وارد کند. می توان اطلاعات ولتاژ و آمپر را با بررسی اطلاعات درج شده در پشت دستگاه و یا روی آداپتور قبلی بدست آورد. در واقع مهمترین مسئله  در هنگام خرید آداپتور انتخاب ولتاژ می باشد که باید دقیقا مطابق با ولتاژ دستگاه انتخاب شود. هرچند که اگر آمپر شما بالاتر از دستگاه باشد,آسیبی به دستگاه شما نمی زند,اما اگر پایین تر باشد,موجب آسیب رساندن به دستگاه شما می شود. نکته دیگر که در هنگام خرید آدپتور باید در نظر گرفت مطابقت دادن سرفیش آداپتور با پورت ورودی دستگاه می باشد.

انواع آداپتور برحسب ولت

آداپتور 3 ولت

انواع آداپتور ۳ ولت

adapter 3v

آداپتور 6 ولت

انواع آداپتور ۶ ولت

adapter 6v

آداپتور 3 ولت

انواع آداپتور ۱۵ ولت

adapter 15v

انواع آداپتور ۷/۵ ولت

adapter 18v

انواع آدپتور ۴۸ ولت

adapter 12v

آداپتور متغیر

انواع آداپتور متغیر

adapter Variable

آداپتور 3 ولت

انواع آداپتور ترانسی

adapter Transformer

آداپتور لپتاپی

انواع آداپتور لپتاپی

Transformer adapter

آداپتور متغیر

آداپتور متغیر مبدلی است که برای تبدیل ولتاژ بالا به ولتاژهای پایین و متغیر مورد استفاده قرار می گیرد.آداپتور متغیر یا آداپتور چندحالته در واقع یک آداپتور از دسته آداپتورهای ترانسی است که ولتاژ خروجی آن نسبت به کاربردی و کارایی مورد نیاز کاربر قابل تغییر است. یعنی کاربر می‌توان ولتاژ خروجی ۱٫۵ ولت، ۳ ولت، ۴٫۵V، ۶V، ۷٫۵V، ۹V و ۱۲ ولت را با شدت جریان حداکثر ۱ آمپر ( ۱۰۰۰mA ) از خروجی‌های فیش آداپتوری آن ( دارای ۶ فیش با اندازه‌های گوناگون ) دریافت کند و جهت مصارف خانگی و آزمایشی و آموزشی به‌کار ببرد. این منبع تغذیه از نوع ترانسی بوده ( با آداپتور سوئیچینگ متفاوت است ) و با یک محفظه پلاستیکی روشن پوشانده شده است. تغییر ولتاژ و تغییر قطب برق + یا – با دکمه‌های موجود روی آن به سادگی قابل انجام است.

شرکت بهساز الکترونیک در زمینه فروش عمده انواع ریسه، وال واشر، پرژکتور و انواع لوازم جانبی نیز فعالیت می کند.

۰۲۱۳۳۹۶۰۶۱۱ – ۰۲۱۳۶۰۵۹۶۴۲ – ۰۲۱۳۶۶۱۹۰۳۸

0/5 ( 0 نظر )
© کپی رایت 2020 - تمام حقوق سایت محفوظ است . طراحی سئو و بهینه سازی شده توسط شرکت نرم افزاری ویستا
نیاز به کمک دارید? پیام دهید