درایور ال ای دی

با توجه به رشد روزافزون مصرف انرژی، افراد مختلف در حال جایگزین کردن منابع نوری متداول سنتی با ال ای دی ها که طول عمر بیشتر و مصرف پایین تری دارند، هستند. این منابع نوری به قطعه ای که به آن درایور گفته می شود، نیاز دارند. یکی از ملزومات استفاده از لوازم روشنایی تبدیل جریان متناوب (جریان AC) به جریان مستقیم (جریان DC) است که این امر مستلزم استفاده از ال ای دی درایور می‌باشد.  ال ای دی درایور، انرژی الکتریکی مورد نیاز را تامین کرده و بهترین عملکرد را برای چیپ ال ای دی تضمین می کند. که کاربرد اصلی آن تنظیم ولتاژ و جریان ورودی به ال ای دی می باشد.

در واقع برای راه اندازی LED با برق شهر نیاز به مبدل می باشد ، که برای اینکار دو نوع مبدل وجود دارد:

ولتاژ ثابت

جریان ثابت

درایور ال ای دی
ال ای دی درایور

تفاوت سوئچینگ پاور ها و یا آداپتور سوئیچینگ با درایور ال ای دی

مبدل ولتاژ ثابت

مبدل ولتاژ ثابت منابع تغذیه و یا آداپتور سوئچینگ می باشند که ولتاژ برق شهر را به ولتاژ ثابت DC در خروجی تبدیل می کنند و دو پارامتر اصلی آنها توان و ولتاژ خروجی است. مبدل ولتاژ ثابت برای تغذیه LED دارای ضعف های می باشد. لذا امروزه برای تغذیه LED بیشتر از مبدل جریان ثابت که همان درایور led است استفاده می شود.

مبدل جریان ثابت

درایور ال ای دی مبدل جریان ثابت می باشد که ولتاژ برق شهر را به جریان ثابت DC تبدیل می کند. در واقع درایورها جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل کرده و سطح ولتاژ و جریان را از طریق مدار الکتریکی در سطح مورد نیاز نگه می دارند.درایور LED با تنظیم جریان الکتریسته باعث کنترل دمای LED ها شده و طول عمر ال ای دی ها را افزایش میدهد. تفاوت درایورهای ال ای دی با سایر منابع تغذیه توانایی کنترل اتوماتیک جریان خروجی درایور LED میباشد.

در نتیجه می توان گفت که سوئیچینگ پاورها و یا آداپتور سوئیچینگ دارای ولتاژ ثابت و جریان متغیر می باشند. در حالی که درایور های LED نیاز به جریان ثابت دارند و به همین دلیل آنها ، دارای جریان خروجی ثابت همراه با ولتاژ متغیر است. در نتیجه در هنگام استفاده از درایورهای ال ای دی ، می توانیم تعدادی ال ای دی پاور را متناسب با ولتاژ خروجی درایور ، با همدیگر سری کرده و به درایور متصل کنیم.

 

کاربرد ال ای دی درایور

از درایورهای ال ای دی جهت روشن کردن ال ای دی های پاور ، استفاده می شود.این درایورها دارای جریان ثابت مناسب ال ای دی های پاور می باشند.در عین حال ولتاژ این درایورها به صورت متغیر طراحی شده است که به کمک آن می توان یک رنج از ال ای دی های پاور را به صورت سری مورد استفاده قرار داد.و در انتها به مثبت و منفی  ال ای دی درایور را به آنها متصل کرد.

نحوه سری کردن ال ای دی پاور

ال ای دی پاور

ال ای دی پاور از جمله ال ای دی های بسیار پر نور محسوب می شوند، که در واقع LED پاور ها به دسته‌ای از لامپ‌های ال‌ای‌دی گفته می‌شود ، که دارای توان بالای نوردهی هستند. ال‌ای‌دی پاورها معمولا دارای توان بالای نیم وات هستند و اغلب در صنایع نورپردازی و روشنایی و در تمامی رنگ ها برای تولید والواشر و پروژکتور مورد استفاده قرار میگیرد. از پر مصرف ترین  رنگهای آن می توان به رنگ سفید مهتابی و سفید آفتابی اشاره کرد.اگر قصد استفاده از LED پاور دارید باید این نکته را هم در نظر بگیرید که این‌گونه از LEDها به دلیل حرارت تولیدی بیشتر، نیاز به استفاده همزمان هیت‌سینک(خنک‌کننده) هم دارند.

انواع ال ای دی درایور

برای روشن كردن Power LED ها باید از درایور استفاده شود. LED Driver با توانهای مختلف و مشخصات متفاوتی در بازار موجود می باشند .تعیین ولتاژ و شدت جریان درایور بستگی به طراحی مدار دارد. به عنوان مثال درایور ال ای دی LED Driver (13-18)*1W با ولتاژ خروجی DC 23-43v , 300mA به این معنی است که این ال ای دی درایور قابلیت روشن نمودن ۱۳ تا ۱۸ عدد ال ای دی یک واتی در تمام رنگها و ولتاژها تا سقف مصرف ۳۰۰میلی آمپر را روشن می کند یا اینکه یک عدد ال ای دی COB 10w یا ۶  ال ای دی ۳ واتی را روشن میکند. 

جهت اطلاع از قیمت محصولات بهساز الکترونیک همچنین خرید لوازم روشنایی ازجمله انواع ریسه،آداپتور،وال واشر، پرژکتور، چیپ اس ام دی و ال ای دی درایور و دیگر لوازم جانبی تماس بگیرید.

۰۲۱۳۳۹۶۰۶۱۱ – ۰۲۱۳۶۰۵۹۶۴۲ – ۰۲۱۳۶۶۱۹۰۳۸

درایور ال ای دی

برای انتخاب درایور LED دو پارامتر اصلی وجود دارد :

جریان خروجی درایور : درایورها جریان ثابتی برحسب میلی آمپر یا آمپر که بر روی بدنه درایور مشخص شده است خواهیم داشت و در اکثر درایورها با تلورانس ۵% همراه می باشد. لازم است جریان خروجی درایور با جریان مصرفی سیستم LED یکسان باشد. بالا بودن جریان درایور باعث کاهش طول عمر و یا سوختن سیستم LED  می شود و پایین بودن جریان درایور باعث کاهش نور سیستم LED می شود.

توان خروجی درایور : درایور ال ای دی ها که بر اساس ولتاژ کاری ۱۲ یا ۲۴ ولت DC طراحی می شوند. به طور کلی درایورها ولتاژ بالا را به ولتاژ پایین رسانده و جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کنند. درایورها با یک حد پایین و یک حد بالای توان خروجی مشخص می شوند . معمولا حد پایین نصف حد بالا میباشد. لازم است توان مصرفی سیستم LED در محدوده توان درایور باشد. به بیان دیگر توان مصرفی سیستم LED از حداقل توان درایور کمتر و یا از حداکثر توان درایور بیشتر نباشد. در غیر اینصورت LED خاموش و روشن می شود.

دمای ال ای دی درایور

led driver که به درایورهای جریان ثابت معروف هستند، با ثابت نگه داشتن جریان الکتریکی، دما را کنترل می‌کنند و از وارد شدن صدمه به دستگاه جلوگیری می‌نمایند. درایور LED با تنظیم جریان الکتریسته باعث کنترل دمای LED ها شده و طول عمر ال ای دی ها را افزایش میدهد. در واقع تفاوت درایور ال ای دی با سایر منابع تغذیه توانایی کنترل اتوماتیک جریان خروجی درایور های LED میباشد. یکی از مهم ترین نکات در استفاده از محصولات روشنایی توجه به دما است. برخلاف منابع تغذیه صنعتی، درایورهای ال ای دی قادر هستند که تا دمای ۷۰ درجه سانتی گراد به راحتی کار کنند. 

یکی از رایج ترین صدماتی که دمای بالا به قطعات الکتریکی وارد می کند این است که در قطعات الکتریکی با بالا رفتن دما، جریان مصرفی محصول افزایش می یابد و این امر منجر به کاهش توان تولیدی و کاهش طول عمر دستگاه می شود. TC Point  نشاندهنده بالا ترین دمای داخلی درایور می باشد که هرچه دمای داخلی کمتر به این میزان نزدیک شود طول عمر آن طولانی تر خواهد بود. از این رو انتخاب درایور مناسب برای کنترل دما و جریان، امری بسیار حیاتی در استفاده از محصولات نورپردازی و روشنایی می باشد.

قیمت LED درایو
0/5 ( 0 نظر )
© کپی رایت 2020 - تمام حقوق سایت محفوظ است . طراحی سئو و بهینه سازی شده توسط شرکت نرم افزاری ویستا
نیاز به کمک دارید? پیام دهید