چشم انسان به‌طورکلی تنها می‌تواند نورهای مشخص‌شده یا به‌اصطلاح مرئی را که شامل طیف‌های رنگی گوناگون از قرمز تا آبی، نارنجی، زرد، سبز و بنفش است، مشاهده نماید. بیشتر چراغ‌ها یا لامپ‌های ساده و معمولی در حدود ۴۰۰ الی ۸۰۰ نانومتر هستند. لامپ بلک لایت عموماً لامپی است که از طیف‌های نوری محدوده فرابنفش بالاتر بوده و چشم فرد قادر به مشاهده آن نخواهد بود؛ به‌عبارت‌دیگر به طیف‌های مخصوصی از نورهای ماوراءبنفش، لامپ بلک لایت، لامپ یو وی و یا لامپ سیاه گفته خواهد شد.

لامپ بلک لایت اساساً در صورت تابیدن به ترکیب‌های رنگی مختلف که دارای فسفر است، نمایان می‌شود. لامپ بلک لایت در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای و لامپ‌های فلورسنت دارای یکسری تفاوت عمده است. از این نوع لامپ در کل برای درخشان شدن لباس در تاریکی شب و همچنین روشن شدن چهره افراد در مکانی تاریک استفاده می‌شود. از مشخصات و ویژگی‌های عمده لامپ بلک لایت عموماً می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- این نوع لامپ‌ها دارای طول‌موج ۳۹۰ نانومتری هستند.

۲- میزان ولتاژ ورودی لامپ بلک لایت در حدود ۲۲۰ ولت است.

۳- تعداد ال‌ ای دی‌های کارشده در لامپ بلک لایت به‌طور عمده شامل ۵ عدد ال‌ای دی ۳ واتی است.

۴- جنس بدنه بیشتر نوع‌های این نوع لامپ از آلومینیوم تشکیل شده و آلومینیوم استفاده‌شده در لامپ بلک لایت برای دفع حداکثری حرارت است.

۵- جنس حباب یا شیشه‌ی لامپ بلک لایت از پلاستیک مات است.
نمایندگی آیلد به‌طورکلی جزء عرضه‌کنندگان محصولات نوری از قبیل لامپ بلک لایت، لامپ آیلد و پروژکتور آیلد است.

دنیایی از پروژکتور آیلد، در فروشگاه اینترنتی بهساز الکترونیک (نمایندگی رسمی محصولات آیلد)

نورپردازی با لامپ بلک لایت

دلیل درخشیدن اجسام در نور بلک لایت

این نوع از لامپ اساساً به‌واسطه‌ی ساختن یا منتشر کردن نور UV-A یا نور فرابنفش کار می‌کند و چشم انسان قادر به مشاهده‌ی میزان نور این لامپ نخواهد بود. در موقعی که اجسام در زیر نور بلک لایت می‌درخشند، به‌طور کل در معرض دید نوری قرار می‌گیرند و در واکنش به این نوع نور مخصوص، منتشر می‌شوند؛ چیزی که سبب درخشیدن اجسام مختلف در زیر نور بلک لایت می‌شود؛ در اصل وجود مواد نوری درخشان یا فسفری است. دندان‌ها و ناخن‌ها غالباً به‌طور طبیعی شامل فسفر بوده و همچنین فسفر در بسیاری از ماده‌های شوینده لباس وجود خواهد داشت.

نحوه عملکرد لامپ بلک لایت

لامپ بلاک لایت یا لامپ سیاه‌رنگ، عموماً ظاهر خود را از رنگ شیشه به دست می‌آورد. رنگ آبی استفاده‌شده در شیشه، به‌طور کل طیف‌های نوری را به‌جز اندکی از نور فرابنفش وارد این طیف نوری می‌کند و به خود جذب خواهد کرد. این فرایند در اصل باعث ایجاد یک نور بنفش و آبی می‌شود. بیشتر لامپ‌های بلاک لایت یا سیاه، ظاهر خاص خود را از شکلی می‌گیرند که بر مبنای آن نور ساطع می‌شود.

اجسامی که بر روی لامپ‌های بلاک لایت درخشان هستند عمدتاً دارای پوسترهای فلورسنت، تمبرهای نامرئی و یا تی‌شرت‌های سفید تازه شسته شده هستند. فسفر موجود در این نوع لامپ اساساً در پاسخ به‌نوعی اشعه، از خود نور مرئی منتشر می‌کند و فسفر انرژی‌های موجود در اشعه ماوراءبنفش را از نور مشکی به نور مرئی تبدیل خواهد کرد. در قسمت زیر یک مثال کلی از نحوه عملکرد لامپ بلک لایت زده خواهد شد:

برای نمونه در یک اتاق تاریک، اگر یک لامپ بلک لایت یا یک چراغ سیاه بر روی یک پوستر فلورسنت قرارگرفته باشد، آن پوستر به زیبایی درخشان و نمایان می‌شود. لامپ بلک لایت یا لامپ سیاه اساساً مشابه یک لامپ معمولی خانگی نبوده و این نوع لامپ برای جذب کردن نور و روشنایی از رشته‌های گرم شده فیلتر سبک استفاده خواهد کرد.

مضرات نور لامپ بلک لایت

نورهای فرابنفش موجود در لامپ‌های بلک لایت اساساً به لایه‌های داخلی پوست افراد نفوذ می‌کنند و درنتیجه افراد اگر مدت‌زمان بسیاری در معرض نور این نوع لامپ‌ها قرار گیرند، ممکن خواهد بود به انواع مختلف بیماری‌های پوستی و حتی سرطان پوست دچار شوند. امواج منتشرشده و خروجی این نوع لامپ به‌طورکلی به DNA فرد آسیب خواهد رساند و همچنین سبب کاهش یا از بین رفتن ویتامین A موجود در بدن می‌شود.

از دیگر مضرات نور لامپ بلک لایت می‌توان به پیری زودرس اشاره نمود و در ضمن قرارگیری طولانی‌مدت در مقابل نور و روشنایی این نوع لامپ می‌تواند منجر به آسیب‌های گوناگون به چشم افراد شود و بیماری آب‌مروارید را در چشم افراد به وجود آورد.

لامپ بلک لایت 16 وات

کاربرد لامپ بلک لایت

در بخش زیر به‌طور عمده به مهم‌ترین کاربردهای لامپ بلک لایت اشاره خواهد شد:

۱- از لامپ بلک لایت عموماً برای کشف جعلی بودن اسناد و عتیقه استفاده خواهد شد.

۲- تعداد زیادی از نقاشی‌ها و تابلوهای هنری دارای فسفرهایی هستند که در زیر لامپ بلک لایت نمایان می‌شوند درحالی‌که بیشتر نقاشی‌های قدیمی دارای فسفر نیستند.

۳- از لامپ بلک لایت در تعمیرگاه‌های خودرو برای پیدا نمودن نشت‌های مخفی و نامرئی در ماشین‌ها استفاده می‌شود.
این نوع لامپ سیاه اساساً اندکی رنگ فلورسنت را به منبع سوخت تزریق کرده و آن منبع را با یک نور سیاه روشن خواهند کرد.

۴- استفاده از لامپ بلک لایت برای تشخیص قبض‌های تقلبی و جعلی

۵- کاربرد در حوزه‌ی نیروی انتظامی برای مشخص کردن پول‌های جعلی

۶- استفاده پزشکان و مأموران پزشک قانونی از لامپ بلک لایت در جهت شناسایی اثرانگشت و همچنین بررسی و کنترل صحنه جرم.

۷- ادرار انسان و بسیاری از حیوانات در زیر نور لامپ بلک لایت نمایان می‌شود و درنتیجه از آن برای شناسایی حیوان‌ها در جنگل، تمیز کردن پتوها در خشک‌شویی و هتل و همچنین برای تمیز نمودن فرش استفاده خواهد شد.

۸- از لامپ بلک لایت در بسیاری از مراسم‌ها یا جشن‌های تفریحی استفاده می‌شود.

۹- از سایر کاربردهای این نوع لامپ می‌توان به استفاده از آن در صنایع مختلف تولیدی و صنعتی، حوزه‌های تبلیغاتی، حوزه‌های پزشکی و زیبایی پوست و… اشاره کرد.

لامپ بلک لایت رشته ای بلند
سخن نهایی

بهساز الکترونیک، با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما در رابطه با مقاله «لامپ بلک لایت» کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

نوشته شده در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۰